31 maja

Światowy Dzień bez Papierosa

Dzień bez papierosa jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej informującej o szkodliwych dla zdrowia następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego wolnego od dymu tytoniowego stylu życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) organizuje Światowy Dzień Bez Papierosa już od 1988 roku. W tym roku WHO chce promować strefy wolne od dymu tytoniowego i zwraca uwagę na potrzebę ochrony przed dymem tytoniowym dzieci, kobiet jak też ludzi w miejscach pracy.

WHO wskazuje za wzór te kraje, które swoimi wewnętrznymi regulacjami zabroniły palenia w miejscach publicznych. Pierwsza tak drastyczne, jak się wtedy wydawało, przepisy wprowadziła Irlandia, która zabroniła palenia w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w restauracjach, barach i pubach w marcu 2004 roku. W ślady Irlandii szybko poszła Norwegia, następnie Nowa Zelandia, Urugwaj i Włochy. Obecnie oczekujemy na decyzję Polaków.

Bierne palenie niestety bardzo często dotyczy dzieci. Eksperci WHO oszacowali, że problem ten może dotyczyć nawet 700 milionów dzieci, czyli prawie połowę dzieci na świecie, które najczęściej narażone są na bierne palenie w domu.

Zapamiętaj, 31 maja – dzień bez papierosa!